۶ روش آسان برای سفید کردن دندان ها به صورت طبیعی در خانه

امروزه با وجود استفاده از ماسک، برخی از افراد به طور چشمگیری به سراغ سفید کردن دندان خود می‌روند. برای سفید کردن دندان‌ها محصولات زیادی برای انتخاب وجود دارد، با این وجود اکثر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان ها استفاده می‌کنند که این موضوع باعث نگرانی بسیاری از افراد شده‌ است. اما برای سفید نمودن دندان‌های خود می‌توانید از روش‌های خانگی بهره ببرید که تا میزان بالایی هم اثر بخش خواهد بود هم عوارض کمتری در پی خواهد داشت برای آشنایی با این روش‌ها می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمائید.

اگر دوست دارید دندان‌های سفیدتری داشته باشید و در حین حال از مواد شیمیایی نیز استفاده نکنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله گزینه‌های طبیعی و بی خطر زیادی را آورده‌ایم.

دلیل زرد شدن دندان‌ها چیست؟

عوامل متعددی در زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها تاثیر دارند. بعضی از غذاها باعث می‌شود روی مینای دندان که بیرونی‌ترین لایه دندان است لکه ایجاد شود. همچنین تجمع پلاک روی دندان‌‌ها نیز باعث زرد شدن آنها می‌شود. معمولا این نوع تغییر رنگ را با استفاده از تمیز کردن منظم و دارو‌های سفید کننده درمان می‌کنند.

با این وجود از آنجایی که مینای دندان سایش یافته و عاج زیر آن نمایان شده دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. عاج دندان به طور طبیعی دارای بافتی زرد رنگ و استخوانی است که در زیر مینای دندان قرار دارد.

در ادامه ۶ روش آسان را برای سفید کردن دندان ها به طور طبیعی بررسی می‌کنیم.

۱. شستشوی دندان‌ها با روغن

شستشو با روغن، درمان سنتی مردم هند است که برای بهبود بهداشت دهان و دفع سموم از بدن انجام می‌شود. شستشو با روغن باکتری‌های موجود در دهان را ازبین می‌برد. در نتیجه روی دندان‌ها پلاک و تغییر ایجاد نمی‌شود. در واقع، هندی‌ها برای شستشوی دندان با روغن از روغن آفتابگردان یا کنجد استفاده می‌کردند اما هر روغنی موثر است.

روغن نارگیل به دلیل طعم و مزایای بیشمار بسیار محبوب است. همچنین روغن نارگیل دارای اسید لوریک است که به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها شناخته می‌شود. چند مطالعه ثابت کرده است که شستشو با روغن به صورت روزانه باکتری‌های دهان، پلاک و التهاب لثه را کاهش می‌دهد.

استرپتوکوک موتانس یکی از انواع باکتری‌های دهان است که باعث پلاک و التهاب لثه می‌شود. بر اساس یک مطالعه شستشوی روزانه با روغن کنجد به طور شگفت انگیزی در کمتر از ۱ هفته، استرپتوکوکوس موتانس در بزاق را کاهش می‌دهد.

متأسفانه، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که شستشو با روغن دندان‌ها را سفید می‌کند. با این وجود، کاری ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. اکثر مردم بر این باورند که پس از شستشوی مرتب با روغن، دندان‌هایشان سفیدتر و روشن‌تر شده است.

برای انجام این کار، ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان ریخته و روغن را بین دندان‌ها بچرخانید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، بنابراین لازم است چند لحظه صبر کنید تا آب شود. این کار را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید. حتما پس از استفاده روغن نارگیل را داخل توالت فرنگی یا سطل زباله بریزید، زیرا ممکن است در لوله‌ها به حالت جامد تبدیل و باعث گرفتگی شود. برعکس بسیاری از سایر روش‌ها سفید کردن دندان با روغن نارگیل، دندان‌ها را در معرض اسید قرار نمی‌دهد. به عبارت دیگر انجام روزانه آن بی خطر است.

۲. با جوش شیرین مسواک بزنید.

جوش شیرین خاصیت سفید کننده طبیعی دارد از همین رو در خمیردندان‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوش شیرین دارای سایندگی ملایمی است که در از بین بردن لکه‌های سطحی روی دندان‌ها موثر است. همچنین جوش شیرین محیطی قلیایی در دهان به وجود می‌آورد که مانع رشد باکتری‌ها می‌شود.

استفاده از جوش شیرین روشی نیست که دندان‌ها را یک شبه سفید کند اما در طول زمان متوجه تفاوت رنگ دندان‌ها می‌شوید. هنوز به طور علمی ثابت نشده است که مسواک زدن با جوش شیرین دندان‌ها را سفید می‌کند. اما تحقیقات بسیاری نشان می‌دهند که خمیر دندان حاوی جوش شیرین خاصیت سفید کنندگی چشمگیری دارد.

طبق یک تحقیق خمیردندان‌های دارای جوش شیرین در مقایسه با خمیر دندان‌های معمولی بدون جوش شیرین در از بین بردن لکه‌های زرد از دندان‌ها به مرتب موثرتر هستند. هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد تاثیر آن نیز بیشتر می‌شود.

از طرفی پس از بررسی پنج تحقیق مشخص شد که خمیردندان‌های دارای جوش شیرین نسبت به خمیر دندان‌های معمولی پلاک دندان را از بین می‌برند. برای استفاده کافیست ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق چای خوری آب ترکیب کرده و سپس دندان‌ها را مسواک بزنید. انجام این کار چند بار در هفته ممکن است.

۳.از پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن دارای خاصیت سفید کننده طبیعی است که باکتری‌های دهان را از بین می‌برد. در واقع، از آنجایی که پراکسید هیدروژن باکتری‌ها را از بین می‌برد، مردم سالیان دراز از آن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کردند.

بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری دارای پراکسید هیدروژن با غلظتی بسیار بیشتر از آنچه مورد استفاده شماست، هستند. البته هنوز هیچ مطالعه‌ای تاثیر شستشو یا مسواک زدن با پراکسید هیدروژن را به تنهایی ثابت نکرده است اما چندین مطالعه سفید کنندگی خمیر دندان‌های تجاری حاوی پراکسید را نشان داده‌اند.

طبق مطالعات اخیر استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین و ۱ درصد پراکسید هیدروژن به طور باور نکردنی باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. همچنین مطالعه دیگری ثابت کرد که مسواک زدن با خمیردندان تجاری دارای جوش شیرین و پراکسید دو بار در روز باعث سفید شدن ۶۲ درصدی دندان‌ها در ۶ هفته می‌شود.

با این وجود همچنان برخی سوالات و نگرانی‌ها درباره ایمنی پراکسید هیدروژن وجود دارد.

اگرچه غلظت‌های بسیار رقیق شده ایمن و بی خطر هستند اما غلظت زیاد یا استفاده بیش از حد باعث تحریک لثه و حساسیت دندان می‌شود. علاوه بر این، دوزهای بالا ممکن است باعث سرطان شوند اگرچه هنوز این موضوع ثابت نشده است.

می‌توانید پراکسید هیدروژن به عنوان دهانشویه قبل از مسواک زدن استفاده نمایید. برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، حتما باید از محلولی با غلظت ۱.۵ یا ۳ درصد استفاده کنید. رایج‌ترین غلظت پراکسید هیدروژن موجود در داروخانه محلول با غلظت ۳ درصدی است. به سادگی با مخلوط کردن میزان مساوی پراکسید و آب غلظت را به ۱.۵ برسانید. همچنین می‌توانید پراکسید هیدروژن را با جوش شیرین مخلوط کنید. ۲ قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن را با ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و به آرامی دندان‌ها را مسواک بزنید.

فقط چند بار در هفته از این خمیر دندان استفاده کنید، زیرا استفاده بیش از حد مینای دندان را خراب می‌کند.

۴. میوه و سبزیجات بخورید.

رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات برای سلامت بدن و دندان‌های شما مفید است. اگرچه جایگزین مسواک زدن نمی‌شوند اما میوه‌ها و سبزیجات ترد و خام پلاک دندان را هنگام جویدن از بین می‌برند. توت فرنگی و آناناس دو میوه‌ای هستند که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شوند.

توت فرنگی

سفید کردن دندان ها با ترکیب کردن توت فرنگی و جوش شیرین درمانی طبیعی محبوب بین افراد است. اسید مالیک موجود در توت فرنگی تغییر رنگ دندان‌ها و جوش شیرین لکه‌ها را از بین می‌برد.

با این وجود، این روش از لحاظ علمی ثابت نشده است. اگرچه ممکن است توت فرنگی در لایه برداری از دندان‌ها موثر باشد و آنها را سفیدتر کند اما بعید است که روی لکه‌های دندان تاثیر داشته باشد. طبق مطالعات اخیر استفاده از مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین نسبت به محصولات سفید کننده تجاری، تاثیر بسیار کمی دارد.

فقط چند بار در هفته به این روش مسواک بزنید. زیرا اگرچه مطالعات نشان می‌دهند خمیر توت فرنگی و جوش شیرین تاثیر بسیار کمی بر مینای دندان دارد اما استفاده بیش از حد آسیب می‌رساند.

برای استفاده، یک توت فرنگی تازه را خرد و آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و این مخلوط را روی دندان‌های خود بکشید.

آناناس

برخی‌ها بر این باورند که آناناس دندان‌ها را سفید می‌کند. طبق مطالعات اخیر خمیر دندان دارای بروملین، آنزیم موجود در آناناس، در مقایسه با خمیر دندان معمولی لکه‌های دندان را بیشتر از بین می‌برد.

با این وجود، هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیر آناناس وجود ندارد.

۵. مانع ایجاد لکه‌های دندان شوید.

با افزایش سن دندان‌ها به طور طبیعی زرد می‌شوند. انجام برخی کارها می‌توانند مانع ایجاد لکه روی دندان شود.

استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را محدود کنید.

قهوه، شراب قرمز، نوشابه و توت‌های تیره به دندان‌ها رنگ می‌دهند. نیاز نیست کاملا از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنید اما باید میزان تماس این مواد با دندان‌ها را محدود کنید.

همچنین مسواک زده بلافاصله بعد از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی‌ها، میزان رنگ گرفتگی دندان را کمتر می‌کند. علاوه بر این، استعمال سیگار و دخانیات را کاهش دهید زیرا باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند.

 

مصرف قند را کم کنید.

اگر قصد دارید دندان‌های سفیدتری داشته باشید، میزان قند مصرفی را کم کنید. رژیم غذایی مملو از قند باعث رشد استرپتوکوکوس موتانس (نوعی باکتری که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می‌شوند) می‌شود. پس از مصرف غذای شیرین بلافاصله دندان‌ها را مسواک بزنید.

از کلسیم بیشتری استفاده کنید.

برخی از تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل فرسایش مینای دندان و دیده شدن عاج زیر آن که زرد رنگ است، به وجود می‌آیند. غذاهای غنی از کلسیم از جمله شیر، پنیر و کلم بروکلی، از دندان‌ها در برابر فرسایش مینای دندان محافظت می‌کند.

۶. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دست کم نگیرید.

اگرچه بسیاری از تغییر رنگ دندان‌ها به طور طبیعی و به دلیل افزایش سن به وجود می‌آیند اما معمولا در اثر تجمع پلاک روی دندان است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم باکتری‌های موجود در دهان را کاهش می‌دهد و مانع تجمع پلاک‌ها در نتیجه سفید ماندن دندان‌ها می‌شود.

خمیر دندان لکه‌ها و نخ دندان کشیدن باکتری‌های به وجود آورنده پلاک را از بین می‌برد. تمیز کردن منظم دندان‌ها باعث سفید ماندن آنها می‌شود.

سایر روش‌های اثبات نشده

چند روش طبیعی ثابت نشده دیگر برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که بی خطر یا موثر بودن آنها مشخص نیست.

برخی از روش‌ها عبارتند از:

  • زغال فعال: مسواک زدن با پودر زغال سموم را از دهان و لکه‌های دندان را از بین می‌برد.
  • خاک کائولن: طرفداران این روش ادعا می‌کنند که مسواک زدن با این خاک لکه‌های دندان را از بین می‌برد.
  • پوست میوه‌ها: مالیدن پرتقال، لیمو، یا پوست موز روی دندان، آنها را سفیدتر می‌کند.
  • سرکه سیب: هیچ مدرکی وجود ندارد که سرکه سیب باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. برعکس حتی ممکن است مینای دندان را ضعیف کند و باعث پوسیدگی دندان شود.

طرفداران این روش‌ها معتقدند که دندان‌ها به طور چشمگیری سفید می‌شوند اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد.

نتیجه گیری

چندین روش طبیعی برای سفید شدن دندان‌ها وجود دارند. اکثر این روش‌ها لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را از بین می‌برند.

با این وجود، معمولا دندانپزشکان روش‌های سفید کننده‌ای توصیه می‌کنند که از این داروهای طبیعی بسیار قوی‌تر و موثرتر هستند. استفاده بیش از حد از هر محصول سفید کننده به دندان‌ها آسیب می‌رساند.

همیشه با دندانپزشک درباره روش‌های موجود و مناسب شما مشورت کنید.